| Brand | Load Trail Trailers |
|---|---|
| Condition | New |
| Model | TH8322-21K |
| VIN | 4ZETD2239T1378428 |
| Length | 22 ft |
| Width | 83 in |
| Axle | 3 – 7000 Lb Dexter Torsion Axles(UP)(3 Elec FSA Brakes) |
| Tires | ST235/80 R16 LRE 10 Ply. (BLACK WHEELS) |
| Coupler | Bumper |
| GVWR | 21000 lbs |
| Trailer Weight | 4712 lbs |
| Payload | 16288 lbs |
| Color | Orange |
| Model Year | 2026 |
| Options | Gravity 16' Deck 6' Stationary Deck = 22' total length. Fork Holders. Winch plate. Spare mount. Tool box. |
| Construction | Steel |
Easiest Finance Option For Good Credit
✓ Traditional Bank Financing
✓ Larger Purchasing Amounts
✓ Quick Turn Arounds
✗ Does NOT Finance Kraftsman, Gorilla, and Air Tow Brand Trailers










