| Brand | Load Trail Trailers |
|---|---|
| Condition | New |
| Model | TH10224-20K |
| VIN | 4ZETD242XT1378751 |
| Length | 24 ft |
| Width | 102 in |
| Axle | 2 – 10000 Lb Dexter Torsion Axles(UP)(2 Elec Brakes) |
| Tires | ST215/75 R17.5 LRH 16 Ply. (Singles)(BLACKS WHEELS) |
| Coupler | Bumper |
| GVWR | 20000 lbs |
| Trailer Weight | 4870 lbs |
| Payload | 15130 lbs |
| Color | Black |
| Model Year | 2026 |
| Options | Gravity 16' Deck 8' Stationary Deck = 24' total length. Fork Holders. Tool box. Winch plate |
| Construction | Steel |
Easiest Finance Option For Good Credit
✓ Traditional Bank Financing
✓ Larger Purchasing Amounts
✓ Quick Turn Arounds
✗ Does NOT Finance Kraftsman, Gorilla, and Air Tow Brand Trailers










