| Brand | Load Trail Trailers |
|---|---|
| Condition | New |
| Model | TH10222-21K |
| VIN | 4ZETD2230T1378284 |
| Length | 22 ft |
| Width | 102 in |
| Axle | 3 – 7000 Lb Dexter Torsion Axles(UP)(3 Elec FSA Brakes) |
| Tires | ST235/80 R16 LRE 10 Ply. (BLACK WHEELS) |
| Coupler | Bumper |
| GVWR | 21000 lbs |
| Trailer Weight | 4315 lbs |
| Payload | 16685 lbs |
| Color | Tan |
| Model Year | 2026 |
| Options | Gravity 16' Deck 6' Stationary Deck = 22' total length. Fork Holders. Winch plate. Spare mount. Tool box. |
| Construction | Steel |
Easiest Finance Option For Good Credit
✓ Traditional Bank Financing
✓ Larger Purchasing Amounts
✓ Quick Turn Arounds
✗ Does NOT Finance Kraftsman, Gorilla, and Air Tow Brand Trailers









