| Brand | Load Trail Trailers |
|---|---|
| Condition | New |
| Model | CZ8318-10K |
| VIN | 3ESCH1823T4006201 |
| Length | 18 ft |
| Width | 83 in |
| Axle | 2 – 5200 Lb Dexter Spring Axles (1 Elec FSA Brake) |
| Tires | ST225/75 R15 LRD 8 Ply. (BLACK WHEELS) |
| Coupler | Bumper |
| Cargo Loading | Slide In Ramps |
| GVWR | 9990 lbs |
| Trailer Weight | 2871 lbs |
| Payload | 7119 lbs |
| Color | Gray |
| Model Year | 2026 |
| Options | Spare mount. 42" Aluminum Front Stone Guard. Length includes 4' dove. |
| Construction | Steel |
Easiest Finance Option For Good Credit
✓ Traditional Bank Financing
✓ Larger Purchasing Amounts
✓ Quick Turn Arounds
✗ Does NOT Finance Kraftsman, Gorilla, and Air Tow Brand Trailers












