| Brand | Maxx-D Trailers |
|---|---|
| VIN | 5R8BU2029TM141634 |
| Condition | New |
| Model | U5X8320-14K |
| Length | 20 ft |
| Width | 83 in |
| Axle | 2-7K ELECTRIC BRAKE AXLES |
| Tires | ST235/80R16 |
| Coupler | Bumper |
| Cargo Loading | Mesh Ramp |
| GVWR | 14000 lbs |
| Trailer Weight | 3350 lbs |
| Payload | 10650 lbs |
| Color | Gray |
| Model Year | 2026 |
| Additional Features | Trailer length includes a 1' dove for a total of 20'. |
| Construction | Steel |
Easiest Finance Option For Good Credit
✓ Traditional Bank Financing
✓ Larger Purchasing Amounts
✓ Quick Turn Arounds
✗ Does NOT Finance Kraftsman, Gorilla, and Air Tow Brand Trailers










