| Brand | Load Trail Trailers |
|---|---|
| Condition | New |
| Model | SX7714-3K |
| VIN | 3ESSA1414T4006902 |
| Length | 14 ft |
| Width | 77 in |
| Axle | 1 – 5200 Lb Dexter Spring Axle (1 Elec FSA Brake) |
| Tires | 235/75 R15 LRD 8 Ply. |
| Coupler | Bumper |
| Cargo Loading | Rear gate |
| GVWR | 3000 lbs |
| Trailer Weight | 1896 lbs |
| Payload | 1104 lbs |
| Color | Red |
| Model Year | 2026 |
| Options | Tool box. Spare mount |
| Construction | Steel |
Easiest Finance Option For Good Credit
✓ Traditional Bank Financing
✓ Larger Purchasing Amounts
✓ Quick Turn Arounds
✗ Does NOT Finance Kraftsman, Gorilla, Trail Maxx and Air Tow Brand Trailers












