| Brand | Sure Trac Trailers |
|---|---|
| VIN | 5JW2U2828T3489954 |
| Condition | New |
| Model | ST-BTE82166-176 |
| Length | 22 ft |
| Width | 82 in |
| Axle | (2) 8000 lb. Slipper Spring Brake |
| Tires | 215/75R17.5J 18-PLY |
| Coupler | Bumper |
| GVWR | 17600 lbs |
| Trailer Weight | 4420 lbs |
| Payload | 13180 lbs |
| Color | Red |
| Model Year | 2026 |
| Options | 6' fixed deck + 16' tilt deck = 22' total length |
| Construction | Steel |
Easiest Finance Option For Good Credit
✓ Traditional Bank Financing
✓ Larger Purchasing Amounts
✓ Quick Turn Arounds
✗ Does NOT Finance Kraftsman, Gorilla, Trail Maxx and Air Tow Brand Trailers













