| Brand | Maxx-D Trailers |
|---|---|
| VIN | 5R8BC2224TM141654 |
| Condition | New |
| Model | G8B8322-16K |
| Length | 22 ft |
| Width | 83 in |
| Axle | 8K Electric Brakes 22.5* Up Torsion Spring |
| Tires | ST215/75R17.5 H |
| Coupler | Bumper |
| GVWR | 16000 lbs |
| Trailer Weight | 4440 lbs |
| Payload | 11560 lbs |
| Color | Green |
| Model Year | 2026 |
| Additional Features | 16' tilt deck + 6' stationary deck = 22' total length |
| Construction | Steel |
Easiest Finance Option For Good Credit
✓ Traditional Bank Financing
✓ Larger Purchasing Amounts
✓ Quick Turn Arounds
✗ Does NOT Finance Kraftsman, Gorilla, and Air Tow Brand Trailers










