| Brand | Load Trail Trailers |
|---|---|
| Condition | New |
| Model | TH10222-16K |
| VIN | 4ZETD2228T1385426 |
| Length | 22 ft |
| Width | 102 in |
| Axle | 2 – 8000Lb Dexter Tors Axles (LEVEL)(2 Elec Brakes)(OIL BATH) |
| Tires | ST215/75 R17.5 LRH 16 Ply. (Singles)(BLACKS WHEELS) |
| Coupler | Bumper |
| GVWR | 16000 lbs |
| Trailer Weight | 5120 lbs |
| Payload | 10880 lbs |
| Color | Black |
| Model Year | 2026 |
| Options | Gravity 16' Deck 6' Stationary Deck = 22' total length. Winch plate. Spare mount. Tool tray. |
| Construction | Steel |
Easiest Finance Option For Good Credit
✓ Traditional Bank Financing
✓ Larger Purchasing Amounts
✓ Quick Turn Arounds
✗ Does NOT Finance Kraftsman, Gorilla, Trail Maxx and Air Tow Brand Trailers











