| Brand | Maxx-D Trailers |
|---|---|
| VIN | 5R8BF4021TM142587 |
| Condition | New |
| Model | LDB10240-30K |
| Length | 40 ft |
| Width | 102 in |
| Axle | 2-15K ELECTRIC/HYDRAULIC BRAKE AXLES, HDSS SUSPENSIOn |
| Tires | ST215/75R17.5 H |
| Coupler | Gooseneck |
| Cargo Loading | Mega Ramps |
| GVWR | 30000 lbs |
| Trailer Weight | 11820 lbs |
| Payload | 18180 lbs |
| Color | Black |
| Model Year | 2026 |
| Additional Features | SLIDING RATCHET BAR ONLY(No Straps or Ratchets). 35+5 = 40' total length. Hydraulic Jacks |
| Construction | Steel |
Easiest Finance Option For Good Credit
✓ Traditional Bank Financing
✓ Larger Purchasing Amounts
✓ Quick Turn Arounds
✗ Does NOT Finance Kraftsman, Gorilla, and Air Tow Brand Trailers












