| Brand | Load Trail Trailers |
|---|---|
| Condition | New |
| Model | GP10230-14K |
| VIN | 4ZEGP3026T1384728 |
| Length | 30 ft |
| Width | 102 in |
| Axle | 2 – 7000 Lb Dexter Spring Axles (2 Elec FSA Brakes) |
| Tires | ST235/80 R16 LRE 10 Ply. (BLACK WHEELS) |
| Coupler | Gooseneck |
| Cargo Loading | Mega Ramps |
| GVWR | 14000 lbs |
| Trailer Weight | 6408 lbs |
| Payload | 7592 lbs |
| Color | Black |
| Model Year | 2026 |
| Options | Winch plate. 25+5 = 30 total length |
| Construction | Steel |
Easiest Finance Option For Good Credit
✓ Traditional Bank Financing
✓ Larger Purchasing Amounts
✓ Quick Turn Arounds
✗ Does NOT Finance Kraftsman, Gorilla, Trail Maxx and Air Tow Brand Trailers














