| Brand | Impact Trailers |
|---|---|
| Condition | New |
| Model | KI-CNBD10216-070 |
| VIN | 5JWVE1629TB146356 |
| Length | 16 ft |
| Width | 102 in |
| Height | 84 in |
| Axle | 3500 lb. Torsion Brake |
| Tires | ST205/75R15C 6-PLY |
| Coupler | Bumper |
| Ramps | Ramp Door |
| GVWR | 7000 lbs |
| Trailer Weight | 3320 lbs |
| Payload | 3680 lbs |
| Color | Gray |
| Model Year | 2026 |
| Additional Features | Composite exterior. Black trim. Ladder rack. Interior cabinets. Interior electrical outlets. Aluminum wheels. Stabilizer jacks and rear step. |
| Construction | Steel |
Easiest Finance Option For Good Credit
✓ Traditional Bank Financing
✓ Larger Purchasing Amounts
✓ Quick Turn Arounds
✗ Does NOT Finance Kraftsman, Gorilla, Trail Maxx and Air Tow Brand Trailers
















