| Brand | Maxx-D Trailers |
|---|---|
| VIN | 5R8BD1421TM141910 |
| Condition | New |
| Model | DJX8314-14K |
| Length | 14 ft |
| Width | 83 in |
| Height | 48 in |
| Axle | 2-7K ELECTRIC BRAKE AXLES |
| Tires | ST235/80R16 |
| Coupler | Bumper |
| Cargo Loading | Slide In Ramps |
| GVWR | 14000 lbs |
| Trailer Weight | 5610 lbs |
| Payload | 8390 lbs |
| Color | Black |
| Model Year | 2026 |
| Additional Features | 7 gauge floor and 10 gauge sides. Wireless remote. Support stands. |
| Construction | Steel |
Easiest Finance Option For Good Credit
✓ Traditional Bank Financing
✓ Larger Purchasing Amounts
✓ Quick Turn Arounds
✗ Does NOT Finance Kraftsman, Gorilla, and Air Tow Brand Trailers











