| Brand | Lamar |
|---|---|
| VIN | 5RVBD1624TP152649 |
| Condition | New |
| Model | DL288316-16K |
| Length | 16 ft |
| Width | 83 in |
| Height | 24 in |
| Axle | 8K ELECTRIC BRAKE OIL BATH SPRING AXLE(S) |
| Tires | 215/75 R17.5 (H) 16PLY SS TIRE BLACK WHEEL |
| Coupler | Bumper |
| Cargo Loading | Slide In Ramps |
| GVWR | 16000 lbs |
| Trailer Weight | 5465 lbs |
| Payload | 10535 lbs |
| Color | Gray |
| Model Year | 2026 |
| Construction | Steel |
Easiest Finance Option For Good Credit
✓ Traditional Bank Financing
✓ Larger Purchasing Amounts
✓ Quick Turn Arounds
✗ Does NOT Finance Kraftsman, Gorilla, and Air Tow Brand Trailers













