| Brand | Load Trail Trailers |
|---|---|
| Condition | New |
| Model | CB8324-21K |
| VIN | 4ZECH2438T1381807 |
| Length | 24 ft |
| Width | 83 in |
| Axle | 3 – 7000 Lb Dexter Spring Axles (3 Elec FSA Brakes) |
| Tires | ST235/80 R16 LRE 10 Ply. (BLACK WHEELS) |
| Coupler | Bumper |
| Cargo Loading | Mega Ramps |
| GVWR | 21000 lbs |
| Trailer Weight | 3728 lbs |
| Payload | 17272 lbs |
| Color | Orange |
| Model Year | 2026 |
| Options | Spare mount. Plate for winch. Tool box. 20' + 4' dove = 24' total length |
| Construction | Steel |
Easiest Finance Option For Good Credit
✓ Traditional Bank Financing
✓ Larger Purchasing Amounts
✓ Quick Turn Arounds
✗ Does NOT Finance Kraftsman, Gorilla, and Air Tow Brand Trailers











