| Brand | Load Trail Trailers |
|---|---|
| Condition | New |
| Model | CB8322-14K |
| VIN | 4ZECH222XT1380698 |
| Length | 22 ft |
| Width | 83 in |
| Axle | 2 – 7000 Lb Dexter Spring Axles (2 Elec FSA Brakes |
| Tires | ST235/80 R16 LRE 10 Ply. (BLACK WHEELS) |
| Coupler | Bumper |
| Cargo Loading | Mega Ramps |
| GVWR | 14000 lbs |
| Trailer Weight | 3346 lbs |
| Payload | 10654 lbs |
| Color | Black |
| Model Year | 2026 |
| Options | spare mount. Length includes 4' dove. 18+4=22, Toolbox |
| Construction | Steel |
Easiest Finance Option For Good Credit
✓ Traditional Bank Financing
✓ Larger Purchasing Amounts
✓ Quick Turn Arounds
✗ Does NOT Finance Kraftsman, Gorilla, and Air Tow Brand Trailers










