| Brand | Load Trail Trailers |
|---|---|
| Condition | New |
| Model | CH10226-21K |
| VIN | 4ZECH2635T1382622 |
| Length | 26 ft |
| Width | 102 in |
| Axle | 3 – 7000 Lb Dexter Spring Axles (3 Elec FSA Brakes) |
| Tires | ST235/80 R16 LRE 10 Ply. (BLACK WHEELS) |
| Coupler | Bumper |
| Cargo Loading | Mega Ramps |
| GVWR | 21000 lbs |
| Trailer Weight | 4733 lbs |
| Payload | 16267 lbs |
| Color | Red |
| Model Year | 2026 |
| Options | Spare mount. Winch plate. Tool box. 22' deck + 4' dove = 26' total length |
| Construction | Steel |
Load Trail 102 x 26 Car Trailer – SKU 382622
NO Dealer Fees, NO Doc Fees, and NO Freight Fees! Ask about our free spare tire promotion!
Note that image(s) may not represent exact trailer in inventory. Please call to verify details and exact price. (317) 743-0020 Trailer Sales of Indiana is not responsible for listing errors or inaccuracies.
8" Frame For MAX Ramps Dove (ONLY)
3 - 7,000 Lb Dexter Spring Axles (3 Elec FSA Brakes)
ST235/80 R16 LRE 10 Ply. (BLACK WHEELS)
Coupler 2-5/16" Adjustable (6 HOLE)(21K)(DEMCO)
Treated Wood Floor
Drive-Over Fenders 9" (weld-on)
MAX Ramps w/Dove
16" Cross-Members
Jack Spring Loaded Drop Leg 2-10K
Lights LED (w/Cold Weather Harness)
4 - D-Rings 4" Weld On
Front Tongue Mount (MAX-Box w/Divider)
Winch Plate (8" Channel)
Spare Tire Mount
Red (w/Primer)
Road Service Program 833-278-3396 for Info.
"*" indicates required fields
Trailer Sales of Indiana
4324 E State Rd. 244
Shelbyville, IN 46176







