| Brand | BWise Trailers |
|---|---|
| Condition | New |
| Model | EF20-16-HD |
| VIN | 58CB1EF27VC000011 |
| Length | 20 ft |
| Width | 83 in |
| Axle | 8K SS TANDEM AXLE – ELEC |
| Tires | LT215/75R17.5H RADL BLACK MOD |
| Coupler | Bumper |
| GVWR | 17600 lbs |
| Trailer Weight | 3820 lbs |
| Payload | 13780 lbs |
| Color | Black |
| Model Year | 2027 |
| Additional Features | Winch plate. 17' deck + 3' dove = 20' total length. |
| Construction | Steel |
Easiest Finance Option For Good Credit
✓ Traditional Bank Financing
✓ Larger Purchasing Amounts
✓ Quick Turn Arounds
✗ Does NOT Finance Kraftsman, Gorilla, Trail Maxx and Air Tow Brand Trailers












