| Brand | Maxx-D Trailers |
|---|---|
| VIN | 5R8GD1624TM141466 |
| Condition | New |
| Model | DTX8316G-18K |
| Length | 16 ft |
| Width | 83 in |
| Height | 36 in |
| Axle | 2-8K ELECTRIC BRAKE AXLES |
| Tires | ST215/75R17.5 H |
| Coupler | Bumper |
| Cargo Loading | Slide In Ramps |
| GVWR | 18000 lbs |
| Trailer Weight | 5625 lbs |
| Payload | 12375 lbs |
| Color | Gray |
| Model Year | 2026 |
| Additional Features | 10 gauge floor and sides. Hydraulic jacks. Wireless remote. Solar charger. Stab jacks. |
| Construction | Steel |
Easiest Finance Option For Good Credit
✓ Traditional Bank Financing
✓ Larger Purchasing Amounts
✓ Quick Turn Arounds
✗ Does NOT Finance Kraftsman, Gorilla, and Air Tow Brand Trailers











