| Brand | Gorilla Trailers |
|---|---|
| Condition | New |
| Model | HY8x20 |
| VIN | 1G9CD2026T1597674 |
| Length | 20 ft |
| Width | 84 in |
| Height | 24 in |
| Axle | (2) 7000# EZ Lube w/Electric Brakes |
| Tires | 235/80 LRE |
| Coupler | Bumper |
| Cargo Loading | Slide in ramps. Side Mesh Gate. |
| GVWR | 14000 lbs |
| Trailer Weight | 5000 lbs |
| Payload | 9000 lbs |
| Color | Black |
| Model Year | 2026 |
| Options | 10 gauge floor. Spare mount |
| Other | 12' dump and 8' flat deck = 20' total length. |
Personal Financing for Good Credit
✓ Easy Application Process
✓ Flexible Payment Options
✓ Personal Loans Only






